Menu

Jak wybrać roletę na okno dachowe

8 lutego 2018 - Okna Dachowe, Rolety
Jak wybrać roletę na okno dachowe
Jak wybrać roletę na okno dachowe
5 (100%) 1 vote

Rolety na okno dachowe maja dwojakie zastosowanie. W zależności od tego, czy znajdują się po wewnętrznej, czy po zewnętrznej stronie okna, odpowiadają za regulację dopływu ciepła i światła na poddasze. Wybór rolety podyktowany jest na ogół własnymi preferencjami oraz usytuowaniem okna.

Okna wychodzące na północ i zachód

Okna dachowe wychodzące na północny zachód nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w szczycie dnia. Z kolei wieczorne słońce trudno nazwać gorącym i oślepiającym. Rolety w tak usytuowanych oknach dachowych mają za zadanie przede wszystkim obronić nas przed wścibskimi oczami sąsiadów, zadbać o przytulną atmosferę w pomieszczeniu, nie blokować dostępu światła, którego i tak nie ma dużo. W tym wypadku doskonale sprawdzą się rolety okno dachowe ozdobne, zasłaniające, ale przepuszczające światło. Mogą być jednobarwne lub wzorzyste, pasować kolorystycznie do ścian i podłóg lub być dla nich kontrastem. Ważne, by dobrze spełniały swoje zadanie, zarówno jako dekoracja, jak i osłona dla okna.

Okna wychodzące na południe i wschód

Okna wychodzące na wschód i południe są zdecydowanie bardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kto mieszka na poddaszu, ten wie, jak szybko może nagrzać się pokój od rozgrzanej słońcem szyby. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są markizy lub rolety zewnętrzne na okno dachowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim nie dopuścić do nagrzania się szkła. Jednocześnie nie powinny być przeszkodą dla światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia.

rolety dachowe

Regulacja dopływu światła to funkcja rolety wewnętrznej. Jeśli na poddaszu urządziliśmy sypialnię, warto pomyśleć o rolecie zaciemniającej pomieszczenie, a nie jedynie przyciemniającej. W innym wypadku w sezonie letnim czekają nas pobudki w okolicach godziny czwartej rano. Istotną funkcją rolety jest możliwość zasłonięcia całości lub dowolnie dużej części okna. Dzięki temu możemy np. zabezpieczyć się przed słońcem świecącym nam prosto w oczy, bez konieczności całkowitego odcinania się od źródła światła.

Obsługa rolet

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i wewnętrzne mogą być obsługiwane ręcznie lub sterowane za pomocą pilota. To drugie rozwiązanie przydaje się szczególnie w wysokich pomieszczeniach, gdzie sięgnięcie do rolety jest mocno utrudnione. Obsługa pilotem to także komfort zasłaniania i odsłaniania okna bez konieczności np. wstawania z łóżka. Niby drobiazg, a znacznie umila życie.

Rolety na okno dachowe to dobry wybór nie tylko wtedy, gdy mamy wścibskich sąsiadów. To także sposób na uczynienie pomieszczenia przytulnym i komfortowym. Bo tak naprawdę nasze osobiste preferencje decydują o tym, ile chcemy mieć w pomieszczeniu ciepła i światła. Roleta jest odpowiedzią na nasze potrzeby, sposobem na ich zaspokojenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *