Menu

Wszystko, co na temat okien tarasowych wiedzieć powinniście

23 kwietnia 2018 - Bez kategorii
Wszystko, co na temat okien tarasowych wiedzieć powinniście
Wszystko, co na temat okien tarasowych wiedzieć powinniście
Oceń wpis!

Okno tarasowe to coraz częściej spotykany element współczesnych projektów domów jednorodzinnych. Trudno się temu dziwić – nadaje ono budynkowi lekkości i nowoczesności, a także otwiera wnętrza na otoczenie. Poniżej garść przydatnych informacji, które pomogą w jego wyborze.

Zanim zakupimy okna tarasowe do naszego domu, warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami technicznymi. Ważną rolę odgrywa tutaj między innymi to, jakiego rodzaju okucia stanowią podstawowe wyposażenie, a za jakie będzie trzeba dopłacić. Nowoczesne mechanizmy pozwalają na otwieranie skrzydeł na różne sposoby. Działają one w sposób precyzyjny nawet w przypadku wielkogabarytowych elementów, gwarantując duży komfort użytkowania.

Sposób otwierania uzależniony jest tutaj od rodzaju okuć. Do wyboru mamy modele uchylne, rozwieralne i uchylno-rozwieralne, a także składane, przesuwne, obrotowe i uchylne z funkcją rozszczelniania. W dużych oknach najczęściej spotkać można się z wersjami rozwieralnymi oraz przesuwnymi. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż pojedyncze skrzydło otwierane jest ograniczone wymiarami – jego szerokość musi wynosić około 160 centymetrów, a wysokość – 250 centymetrów.

Decydując się na okna dwuskrzydłowe, musimy zastanowić się czy między skrzydłami ma się znajdować stały czy ruchomy słupek. Pierwszy z nich umożliwia w pełni niezależne otwieranie skrzydeł oraz wzmocnienie konstrukcji. Niestety, po otwarciu pozostaje w świetle otworu. Jeśli chodzi natomiast o słupek ruchomy, to każde ze skrzydeł może mieć okucie o różnych funkcjach. Zwykle jedno z nich ma klamkę, a drugie otwiera się przy pomocy dźwigni ulokowanej w ruchomym słupku. Po otwarciu skonstruowanych w ten sposób skrzydeł, zyskujemy niezakłócone optycznie połączenie z przestrzenią na zewnątrz.

Duże okna muszą nie tylko zagwarantować dostęp do naturalnego oświetlenia oraz komfort użytkowania. Ich główne zadanie to oddzielanie pomieszczeń od środowiska zewnętrznego. W związku z tym, powinny one sprostać oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci i naporowi wiatru. Ich wytrzymałość i trwałość gwarantują odpowiednio sztywne profile, które dopasowuje się do ciężaru oszklenia.

Decydując się na kupno skrzydeł rozwieralnych warto postawić na takie, w których zostały zamontowane specjalne okucia umożliwiające przymknięcie za sobą drzwi, gdy wychodzimy na zewnątrz oraz takie, które będą pozwalały na blokowanie skrzydła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *