Menu

Świetlik tunelowy – sprytny patent na rozświetlenie wnętrza

19 marca 2018 - Bez kategorii
Świetlik tunelowy – sprytny patent na rozświetlenie wnętrza
Świetlik tunelowy – sprytny patent na rozświetlenie wnętrza
Oceń wpis!

Jeżeli szukamy sposobu na doświetlenie naszej domowej łazienki, garderoby, garażu czy korytarza, świetlik tunelowy będzie idealnym rozwiązaniem – w zależności od miejsca montażu, może być on wydajniejszy od żarówki. Stosować można go zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich.

Czym jest świetlik tunelowy?

W częściach domu, w których ze względów konstrukcyjnych nie możemy zamontować okien, idealnie sprawdzą się świetliki tunelowe, które pozwalają ominąć wszelkiego rodzaju przeszkody oraz doprowadzić światło od powierzchni dachu do pomieszczenia. Skutecznie zmieniają one ciemne wnętrze w pełni funkcjonalne i estetyczne. Stanowią także niezwykle efektywne źródło światła – w optymalnych warunkach, gdy element dachowy zostanie umieszczony od strony najbardziej nasłonecznionej, będzie miał on moc nawet 15 razy większą od żarówki 60 W. To rozwiązanie w pełni energooszczędne i przyjazne dla środowiska, a co więcej – nie wymaga ponoszenia żadnych dodatków kosztów podczas eksploatacji. Po zamontowaniu świetlika tunelowego, ze sztucznego światła korzystamy znacznie rzadziej – jedynie w wyjątkowo pochmurne dni lub po zmroku, co przekłada się na niższe rachunki.

Na jakiej zasadzie działa świetlik tunelowy?

Świetliki tunelowe absorbują promienie słoneczne przez element dachowy, a następnie przez rurę, na zasadzie odbić lustrzanych, przenoszą światło do wnętrza. W modelach ze sztucznym tunelem stosuje się powłokę lustrzaną, której refleksyjność sięga 98 procent. Ich maksymalna długość może sięgać 6 metrów, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie dotrzeć nimi nawet do najbardziej odległych części domu.

Jeżeli jesteśmy właścicielami dachu skośnego o nachyleniu od 15 do 60 stopni, najlepszym rozwiązaniem będą świetliki z ramy zewnętrznej wykonanej z lakierowanego aluminium lub poliuretanu. Gdy dach naszego domu jest płaski, od 0 do 15 stopni, postawmy na wersję z PCV.

Element dachowy świetlika tunelowego posiada szybę hartowaną z powłoką łatwo zmywalną albo wytrzymałą kopułę z akrylu. Tunel doprowadzający światło może występować w wersji sztywnej albo elastycznej.

Wysokiej jakości świetliki tunelowe ma w swojej ofercie między innymi marka Velux. Zaopatrzyć można się w nie pod adresem: https://www.velux.pl/produkty/dachowe-swietliki-tunelowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *