Menu

Rolety rzymskie – rozwiązanie dekoracyjne i praktyczne

24 sierpnia 2017 - Rolety
Rolety rzymskie – rozwiązanie dekoracyjne i praktyczne
Rolety rzymskie – rozwiązanie dekoracyjne i praktyczne
5 (100%) 1 vote

Rolety rzymskie nie bez powodu noszą taką, a nie inną nazwę – wynaleźli je właśnie Rzymianie. Dziś wyglądają nieco inaczej, ale pełnią tę samą funkcję – chronią przed kurzem i światłem słonecznym.

Krótki rys historyczny

Pierwsze rolety rzymskie to po prostu mokre kawałki tkanin wieszane w oknach. Robiono to w celach wybitnie praktycznych. Tkanina miała ochronić dom przed gorącym słońcem i ulicznym kurzem. Moczenie także miało uzasadnienie – schnąca tkanina oddawała wilgoć, która pomagała przetrwać mordercze upały. Dekoracyjny charakter starożytnych rolet nie miał znaczenia. Dopiero na przestrzeni lat zaczęto zwracać większą uwagę na wystrój mieszkań i domów. Wtedy też rolety rzymskie zaczęły przybierać coraz ładniejszy wygląd.

Jak wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to zrolowany lub fantazyjnie upinany kupon materiału. Jej zadania mogą być różnorakie w zależności od rodzaju tkaniny. Ciemne rolety mają za zadanie przyciemnić pokój, podczas gdy jasne, wykonane z cienkiego materiału służą raczej do ozdoby, rozpraszania światła słonecznego i ochrony prywatności przed okiem wścibskich sąsiadów. rolety_rzymskie.jpg

Funkcjonalnie i elegancko

Roleta rzymska to swoisty kompromis między klasyczną roletą a tradycyjną zasłoną. Sprawdza się jako dekoracja okna nie tylko w małych mieszkaniach, ale właśnie w nich jest na wagę złota. Powód jest prosty, roleta rzymska po rozwinięciu przypomina zasłonę, ale zwinięta do góry nie zajmuje jakże cennej w małym pomieszczeniu przestrzeni. Zwinięta roleta rzymska wygląda bardzo efektownie, nadaje pomieszczeniu eleganckiego i jednocześnie przytulnego wyglądu. Znakomicie ociepla surowe, zimne pomieszczenia. W przypadku zmiany wystroju mieszkania wystarczy wymienić tkaninę w rolecie i dalej będzie dobrze komponowała się z wyglądem pokoju. Jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnych rolet, które należałoby wymienić w całości.

Czyszczenie rolety rzymskiej jest bardzo proste. Wystarczy zdjąć ją z mechanizmu i wyprać. Delikatne tkaniny należy prać ręcznie, można do tego celu użyć również gąbki. Żeby odwlec w czasie konieczność zdejmowania i prania rolet, raz na jakiś czas warto je odkurzyć zwykłą miotełką do kurzu.

Bogaty wybór rolet rzymskich można znaleźć na www.velux.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *