Menu

Rolety do okien dachowych – rozwiązanie wszystkich problemów mieszkań na poddaszu

18 maja 2018 - Okna Dachowe, Rolety
Rolety do okien dachowych – rozwiązanie wszystkich problemów mieszkań na poddaszu
Rolety do okien dachowych – rozwiązanie wszystkich problemów mieszkań na poddaszu
5 (100%) 1 vote

Okna dachowe są doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcemy zagospodarować poddasze lub strych. Problem pojawia się w momencie, gdy mamy chęć takie okna zasłonić. Tu nie sprawdzą się tradycyjne zasłonki. Trzeba sobie poradzić inaczej.

Zalety okien dachowych

Jeśli przerabiamy poddasze na mieszkanie, na pewno staniemy przed dylematem jak doświetlić wnętrze. Sztuczne światło nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Okno w dachu wydaje się najprostszym i najtańszym wyjściem. Nie tylko wpuści do pomieszczenia dużo światła dziennego, ale także umożliwi (otwarte) swobodny przepływ powietrza. Duża ilość okien dachowych zamieni ponure wnętrze w nowoczesny loft. Okna dachowe są szczelne, nie musimy się obawiać, że przeciekną nawet w największą ulewę. Dzięki dodatkowej powłoce hałas deszczu nie jest uciążliwy. Śmiało można zaryzykować twierdzenie, że okna dachowe nie mają wad. No, może poza jedną.

Czasem jest za jasno

Duża ilość okien (a nawet mała, jeśli mowa o małym pomieszczeniu) w dachu to stały dopływ światła słonecznego. Bywa też tak, że słońce zagląda prosto w okna, nie tylko oślepiając, ale także ogrzewając nasze gniazdko. Poddasza same w sobie są narażone na przegrzewanie, dodatkowe ciepło wpadające wprost przez okno nie jest niczym przyjemnym, zwłaszcza w upalny dzień.

Istnieje też druga kwestia. W ciągu dnia możemy mieć chęć na drzemkę, tymczasem okno dachowe nad łóżkiem skutecznie uniemożliwi zaśnięcie. Planując montaż okien dachowych, trzeba przemyśleć i tę kwestię.roleta.jpg

Roleta – lek na całe zło

Rolety wewnętrzne na okno dachowe to rozwiązanie wszystkich wyżej wymienionych problemów. Roleta zaciemniająca sprawi, że wyczarujemy w sypialni noc w środku dnia. W salonie lepiej sprawdzą się rolety przyciemniające, które nadadzą pomieszczeniu przytulnego wyglądu. Jasne rolety nie zatrzymają światła, ale ochronią pomieszczenie przed nagrzaniem. Rolety na okno dachowe montowane są wraz z prowadnicami. Dzięki temu przylegają do szyby i można je zablokować w dowolnej pozycji, zasłaniając całość lub tylko część okna.

Okno ozdobą?

A czemu nie? Czasy, kiedy framugi okienne obowiązkowo były białe, na szczęście mamy już za sobą. Dziś możemy mieć framugi praktycznie w dowolnym kolorze. Taka framuga może być czymś w rodzaju ramy do obrazu – samym obrazem niech będzie roleta. Olbrzymi wybór różnego rodzaju gładkich i wzorzystych rolet daje ogromne pole do popisu. Przy odrobinie wysiłku i fantazji stworzymy w miejscu okien małe dzieła sztuki, które na pierwszy rzut oka wcale nie będą przypominały okien. Taka kolorowa roleta może np. ożywić gładką białą ścianę, być jasnym punktem na ciemnym tle, być tłem dla roślin. Motyw rolety może też być podobny np. do motywu dywanu lub dekoracji mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *