Menu

Rolety czy żaluzje?

22 sierpnia 2017 - Rolety
Rolety czy żaluzje?
Rolety czy żaluzje?
4 (80%) 1 vote

Aranżując okna w naszym domu czy mieszkaniu, do wyboru mamy cały szereg różnego rodzaju rozwiązań. Zdecydować możemy się między innymi na rolety oraz żaluzje. Co warto wiedzieć na ich temat? Poniżej garść przydatnych porad na ten temat.

Zastosowanie rolet i żaluzji

Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą stuprocentowo blokować dostęp promieni słonecznych lub tyko je rozpraszać. Pierwsze z rozwiązań doskonale sprawdzi się w sypialni. Drugie gwarantuje dopływ światła, lecz chroni jednocześnie przed intensywnym nasłonecznieniem, co sprawia, że zastosować można je w dowolnym pomieszczeniu. Większy zakres regulacji natężenia światła gwarantują zwykłe żaluzje. Ich lamelki można obracać o 180 stopni, kontrolując kąt wpadania oraz intensywność promieni słonecznych. Bogaty ich wybór znaleźć można na stronie: http://www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/zaluzje

Niezwykle popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są tak zwane rolety dzień – noc, na które składają się dwa rodzaje materiałów w formie naprzemiennie ułożonych poziomych pasów. Jeden z nich przepuszcza promienie słoneczne, drugi – blokuje je. Po rozsunięciu dają one efekt częściowego rozproszenia światła. W czasie ich zwijania pasy zaciemniające nachodzą na siebie, dzięki czemu w kilka sekund w pomieszczeniu zapada mrok. Wspominany powyżej producent okien dachowych VELUX ma w swojej ofercie także tego rodzaju akcesoria.

Rolety i żaluzje a izolacja termiczna

Szyby okienne nie gwarantują skutecznej izolacji termicznej. Zarówno rolety wewnętrzne, jak i żaluzje mogą mieć znaczący wpływ na poprawę parametrów izolacyjności w domu. Warto sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że nie gwarantują one tak skutecznej ochrony, jak ich odpowiedniki zewnętrzne.

W okresie letnim znacznie lepiej od żaluzji aluminiowych sprawdzi się ich wersja drewniana, która skutecznie zaciemnia i minimalizuje przenoszenie ciemna pomiędzy szybą i osłoną. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie takich, których lamele zostały pokryte lakierem z filtrem UV. Wielbiciele wnętrz w stylu eko, postawić mogą na rolety bambusowe.

Jeżeli wolimy zaopatrzyć się w rolety, zdecydujmy się na takie, które zostały wykonane z folii refleksyjnej. Gwarantują one przezroczystość oraz kontakt z otoczeniem przy jednoczesnym zatrzymywaniu promieniowania i wytwarzanego w jego skutek ciepła.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *