Menu

Rodzaje okien dachowych

4 czerwca 2018 - Bez kategorii
Rodzaje okien dachowych
Rodzaje okien dachowych
5 (100%) 1 vote

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien dachowych, które różnią się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, lecz również sposobem otwierania, który ma znaczący wpływ na wygodę użytkowania takich produktów. Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej.

Do wyboru mamy między innymi okna obrotowe, które oś otwarcia mają w połowie wysokości. Otwiera się je przy pomocy klamki albo uchwytu umieszczonego na dole albo u góry skrzydła. Klamka nie może się w tym przypadku znajdować wyżej niż 180 – 200 centymetrów nad podłogą. Po maksymalnym obróceniu skrzydła, szyba zewnętrzna jest łatwo dostępna z wnętrza pomieszczenia, a co za tym idzie – możemy ją z łatwością umyć bez konieczności wychylania się na dach.

Kolejny typ to okna uchylno – obrotowe, które mają dwie osie obrotu – jedną w górnej krawędzi ramy, drugą – w połowie wysokości. Otwiera się je i zamyka przy pomocy klamki znajdującej się w dolnej lub górnej części skrzydła. Po uchyleniu, okno nie zmyka się samodzielnie, a to za sprawą znajdujących się po bokach siłownikom albo sprężynom. Podczas obrotu, jedynie w niewielkim stopniu wychyla się ono w głąb pomieszczenia.

Mianem okien wysokościowych określa się modele obrotowe z osią umieszczoną na ¾ wysokości skrzydła. Dzięki siłownikom, podczas otwierania okno jest wynoszone nad dach, dzięki czemu w czasie obrotu nie wchodzi ono do wnętrza. Tego typu okno pozwala na wygodniejsze wyglądanie przez nie w pozycji wyprostowanej.

Okna rozwieralne (wyłazy dachowe) mogą być natomiast prawe albo lewe. Otwierają się one na zawiasach zamocowanych do bocznej krawędzi ramy. Gwarantują bezpieczne oraz komfortowe wyjście na dach. Umieszczone w nich siłowniki powalają na otwieranie skrzydła i zabezpieczają przed przypadkowym zatrzaśnięciem.

Podobnie jak w przypadku modeli pionowych okna dachowe duże, lecz także te mniejsze, produkowane są z drewna lub tworzywa. Znacznie większą popularnością cieszą się te pierwsze. Do ich produkcji stosuje się klejone drewno sosnowe, stosownie zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Ramy oraz skrzydła od zewnątrz osłaniają profile aluminiowe, dzięki czemu nie wymagają one odnawiania. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak okna czy łazienki, zaleca się stosowanie modeli drewnianych z poliuretanową powłoką.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *