Menu

Jak prawidłowo rozmieścić okna na poddaszu?

12 kwietnia 2018 - Bez kategorii
Jak prawidłowo rozmieścić okna na poddaszu?
Jak prawidłowo rozmieścić okna na poddaszu?
Oceń wpis!

Najskuteczniejszy sposób na doświetlenie poddasza światłem dziennym stanowią okna zamontowane w połaci dachu, które są w stanie przepuszczać nawet 1,8 razy więcej światła niż pionowe, umieszczone w ścianie szczytowej albo lukarnie. Do ich zalet zaliczyć można również dużą swobodę jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń – zamontować możemy je bowiem w różnych miejscach dachu, tak pojedynczo, jak i grupami.

Okna poddaszowe wbudować można zarówno w dach spadzisty o kącie nachylenia od 20 do 90 stopni, jak i płaski czy, coraz popularniejszy w ostatnim czasie, zielony. Jako że osadza się je bezpośrednio na powierzchni, nie ma konieczności instalowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Ułatwia to adaptację niezamieszkanych poddaszy, jako że montaż tego typu okien w już istniejących domach nie wymaga modyfikacji konstrukcji dachu. Sprawia to, że niewykorzystana przestrzeń pod dachem bez przeszkód może zamienić się w pełni komfortowe wnętrze.

Powierzchnię okien dachowych dopasowuje się do powierzchni podłogi. Panuje tutaj zasada, że 1 metra kwadratowy przeszklenia naświetla 8-10 metrów kwadratowych podłogi. Wybierając okno, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego całkowite wymiary, lecz także na powierzchnię szyby.

W pomieszczeniach pomocniczych takich, jak garderoba czy łazienka, okna nie muszą zapewniać tak dużej ilości światła, w związku z czym powierzchnia przeszklenia może być mniejsza niż 10 procent powierzchni podłogi.

Ilość światła, które będzie wpadało do pomieszczenia możemy zwiększyć poprzez zamontowanie kilku okien obok siebie lub nad sobą. Inny sposób to umieszczenie kilku okien w różnych miejscach połaci dachowej. Daje to duże możliwości jeśli chodzi o precyzyjne dopasowanie warunków świetlnych do indywidualnych potrzeb domowników.

Okna poddaszowe należy montować na takiej wysokości, która pozwoli osobie stojącej na patrzenie przed siebie, a nie tylko wysoko w górę, co mogłoby stwarzać pewien dyskomfort. Bezpieczne oraz wygodne jego użytkowanie zapewni umieszczenie jego dolnej krawędzi na wysokości 110 – 140 centymetrów nad podłogą. Górna krawędź znajduje się wówczas na wysokości 180 – 200 centymetrów. Takie usytuowanie pozwala na komfortowe ustawienie mebli i przechodzenie obok niego bez konieczności pochylania się nawet, gdy jest ono otwarte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *