Menu

Okno pasywne a okno tradycyjne

23 marca 2018 - Bez kategorii
Okno pasywne a okno tradycyjne
Okno pasywne a okno tradycyjne
Oceń wpis!

Moda na ekologię oraz szukanie rozwiązań coraz bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu nie mogła ominąć tak ważnej gałęzi przemysłu, jak budownictwo. Wiadomo, że tradycyjne gospodarstwo domowe zużywa całą masę mediów, zwłaszcza dotyczy to domów wolnostojących, niepodłączonych do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. To przekłada się nie tylko na większe zanieczyszczenie powietrza, czyli doskonale wszystkim znany smog, który już od kilku zim utrudnia życie mieszkańcom wielkich miast, ale również na zwiększone opłaty za materiały grzewcze. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne.

 

Pasywne, czyli jakie?

Okno pasywne marki Velux

Głównym celem budownictwa pasywnego jest stworzenie domu, który byłby energooszczędny. W dużym uproszczeniu można napisać, że tego rodzaju budynek działa jak termos. Zimą zatrzymuje ciepło w środku, a latem wolniej się nagrzewa. To sprawia, że zużywamy mniej prądu, gazu oraz opału. Jednym z najważniejszych elementów budynku, który w dużej mierze pomaga kontrolować wszystkie czynniki decydujące o skutecznym działaniu budynku, jest okno pasywne.

 

Dlaczego okno pasywne jest lepsze niż tradycyjne

Wszyscy wiemy, że w pogodny zimowy dzień warto otwierać okna, bo promienie słoneczne dodatkowo nagrzewają pomieszczenie, a latem lepiej trzymać zasłony szczelnie zasłonięte – dokładnie z tych samych powodów. Okno pasywne działa podobnie do okien tradycyjnych, ale dodatkowo zapobiega zmianom temperatury w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych pakietów szybowych. Przykładowo w oknach pasywnych marki Velux pakiet wewnętrzny to aż trzy szyby, a wewnętrzny – dwie. To sprawia, że wyroby tego producenta mogą pochwalić się najniższym współczynnikiem Uw na rynku. Dodatkowo pasywność okien potwierdzają odpowiednie certyfikaty, a energooszczędność całej stolarki okiennej można zwiększyć, wybierając odpowiednie rolety (w swojej ofercie Velux ma między innymi osłony okienne zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV, całkowite zaciemnienie czy dźwiękoszczelne).

 

Czy okno pasywne ma jakieś wady? Tylko jedną – jego cena, w porównaniu do okien tradycyjnych, może wydać się wyjątkowo wysoka. Jeżeli jednak pomyślimy o tym, że przez okna ucieka 25% ciepła z całego domu i przeliczymy koszta, okaże się, że montaż okien pasywnych to oszczędność i inwestycja, a nie wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *