Menu

Okno dachowe i roleta rzymska – czy to się da pogodzić?

20 kwietnia 2018 - Rolety
Okno dachowe i roleta rzymska – czy to się da pogodzić?
Okno dachowe i roleta rzymska – czy to się da pogodzić?
Oceń wpis!

Okna dachowe są bardzo dobrym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju poddaszach i strychach. Nie tylko zapewniają najlepsze źródło światła słonecznego, ale także zapewniają dobrą wentylację pomieszczenia. Czasem jednak takie okno trzeba zasłonić.

Skąd się wzięły rolety rzymskie?

Nazwa rolety rzymskie jest prawdopodobnie tak stara, jak sam starożytny Rzym. To właśnie tam zapobiegliwe rzymianki wieszały w oknach fantazyjnie udrapowane kupony materiału. Często przed powieszeniem moczyły je w zimnej wodzie. Tak przygotowany materiał miał chronić dom przed kurzem i nadmiarem ciepła. Jednocześnie zapewniał odpowiednie nawilżenie domu. Dziś nikt nie wiesza mokrych tkanin na sznurkach, jednak nazwa rolety rzymskie dla falbaniastych, poziomych zasłon na okna przetrwała do tej pory.

Zalety rolet rzymskich

To, czego na pewno nie można odmówić rolecie rzymskiej to brak uroku. Fantazyjnie udrapowane, kolorowe, cienkie, grube tkaniny lub tiul, wyczarują przytulną atmosferę nawet w najbardziej ascetycznym i odpychającym wnętrzu. Produkowane w szerokiej gamie kolorystycznej, bez trudu wkomponują się w wystój salonu lub sypialni. Nadają się także do pokoju dziecięcego (bajkowe wzory na roletach zachwycą każdego malca!), jak i do ascetycznego gabinetu pana domu. Są rozwiązaniem uniwersalnym i – łatwym do zmiany. Dzięki inteligentnym mocowaniom tkaninę można zdjąć do prania (tej cechy nie znajdziemy w klasycznych roletach) lub zdjąć po to, by założyć całkiem inną. To wygodne rozwiązanie, gdy marzy nam się zmiana wystroju wnętrza i nie chcemy ponosić nadmiernych kosztów. W przypadku klasycznych rolet trzeba myśleć o wymianie całości, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Rolety rzymskie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią eksperymentować z kolorami i są żądne zmian. roleta rzymska

Nie tylko na okno pionowe

Chociaż rolety rzymskie pierwotnie były stosowane jedynie jako pionowe zasłony, dziś wiemy już, co zrobić, by bez trudu zamontować je także na oknach dachowych. Rolety rzymskie na okno dachowe to coraz częściej i chętniej stosowane rozwiązanie. Ich cechy i zalety są dokładnie takie same, jak rolet rzymskich na okna pionowe. Dzięki sprytnym rozwiązaniom przylegają do ramy okna. Nie musimy się obawiać, że będą brzydko zwisać. Można je zablokować w dowolnej pozycji, zasłaniając całość lub dowolnie wybraną część okna. W dzień osłonią nas przed nadmiarem promieni słonecznych, w nocy zapewnią dyskrecję i uchronią przed wścibskim okiem sąsiada. Rolety rzymskie na okno dachowe to idealne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na elegancji, ale nie stroni od praktycznych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *