Menu

Okna oddymiające – nowy standard w budownictwie

28 października 2018 - Inne Okna
Okna oddymiające – nowy standard w budownictwie
Okna oddymiające – nowy standard w budownictwie
Oceń wpis!

Przyzwyczailiśmy się, że okna służą do tego, by przez nie wyglądać. Wpuszczają światło słoneczne, pozwalają obserwować otoczenie i to właściwie tyle. Jednak nowoczesne okna mogą pełnić także funkcję oddymiającą.

Okna oddymiające a ewakuacja przeciwpożarowa

Każdy, komu zdarzyło się uciekać przed pożarem, za największą trudność przy ewakuacji wskazuje nie tłok przy wejściu (bo ten nie zdarza się zawsze), ale nadmiar dymu utrudniający nie tylko oddychanie, ale nawet widzenie. Trudno jest zbiegać po schodach, jeśli ich nie widać. Osobnym problemem jest nieznajomość drogi ewakuacyjnej lub utrudnione jej rozpoznanie. Rozwiązaniem mogłoby być otwarcie okien ale… trzeba do nich dotrzeć, a to nie zawsze jest możliwe. Ponadto jedna osoba nie da rady otworzyć jednocześnie wielu, nierzadko położonych na różnych kondygnacjach, okien. Dlatego firma Velux wprowadziła nowy standard: okna oddymiające. Elektroniczne sterowanie eliminuje konieczność otwierania okien ręcznie, co mogłoby trwać dłuższy czas. Tu mamy inne rozwiązanie: wszystkie okna otwierają się jednocześnie i nie trwa to dłużej niż minutę. To nowatorskie rozwiązanie nadaje nowy wymiar ewakuacji przeciwpożarowej.

System oddymiania z zasilanie awaryjne

Nowoczesny system oddymiania to możliwość połączenia aż osiemdziesięciu okien w jeden system. Dzięki temu wystarczy dosłownie jedno naciśnięcie guzika, by otworzyć wszystkie okna jednocześnie. Często pada pytanie o działanie systemu po odcięciu zasilania elektrycznego, co zdarza się nader często przy okazji pożarów. W tym wypadku odpowiedzią jest awaryjny akumulator zdolny do podtrzymania zasilania przez trzy doby od odcięcia elektryczności. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, by awaria elektr

okna oddymiające

yczności w budynku trwała dłużej niż trzy dni, można więc uznać, że to zabezpieczenie jest w zupełności wystarczające. Ponadto system oddymiania Velux można zintegrować z zewnętrznym systemem alarmowym, co wyeliminuje konieczność oddzielnego uruchamiania systemu oddymiania. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe/okna-specjalnego-przeznaczenia/okna-oddymiajace.

Gdzie montuje się okna z systemem oddymiania?

Nowoczesne przepisy zakładają, że tego rodzaju systemu powinny znajdować się we wszystkich biurowcach, miejscach użyteczności publicznej i budynkach wielorodzinnych. Okna z systemem oddymiania montowane są we wszystkich nowo budowanych budynkach. Coraz częściej zdarza się, że takie systemy są montowane przy okazji remontu w budynkach już istniejących. Nie jest to tylko kwestią przepisów, ale realną potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *