Menu

Okna dachowe – wady, zalety, rozwiązania

14 marca 2018 - Okna Dachowe
Okna dachowe – wady, zalety, rozwiązania
Okna dachowe – wady, zalety, rozwiązania
5 (100%) 1 vote

Okna dachowe to rozwiązanie, które ma sporo zalet ale i kilka wad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania będą najlepsze w konkretnych sytuacjach.

Okna dachowe – zalety

Możliwość zamontowania okien w dachu to dobra wiadomość dla posiadaczy wysokich strychów i poddaszy. Dotychczas były one niezagospodarowane, oświetlane jedną smętnie zwisającą z sufitu żarówką i służyły jako magazyny rzeczy, które może kiedyś się przydadzą. Nie musi tak być. Okno dachowe to rozwiązanie tanie i dające wiele możliwości aranżacji przestrzeni. Dzięki nim można zamienić poddasze w sypialnię, gabinet do pracy, przestronny salon, a nawet atelier malarskie. Okno w dachu nie tylko jest źródłem światła słonecznego. Dzięki niemu znika problem z wietrzeniem pomieszczenia. Dobre okna dachowe mają zewnętrzną powłokę wytłumiającą hałas deszczu, są odporne na drobne zarysowania, mają dodatkowe uszczelnienia na wypadek silnego wiatru. O szczelności związanej z deszczem nie trzeba wspominać, jest oczywista.

Okna dachowe – wady

To, co niewątpliwie jest zaletą okien dachowych, może stać się także wadą. Bo jak inaczej nazwać słońce wpadające wprost do sypialni bladym świtem? A na to właśnie jesteśmy narażeni, jeśli nasze okna wychodzą na wschód lub południowy-wschód. Jeśli wychodzą na południe lub południowy-zachód, mamy gwarancję doświetlenia pomieszczenia przez cały dzień. O ile w sezonie zimowym nie ma w tym nic złego, to latem mamy gwarancję podniesienia temperatury w pokoju o kilka stopni. Warto też zauważyć, że przez okno dachowe trudno wyjrzeć na podwórko. Jeśli bardzo zależy nam na tej możliwości, bo na przykład mamy małe dzieci, lepiej zainwestować w lukarny dachowe i okna pionowe. okno dachowe

Okno dachowe – czym zabezpieczyć przed światłem

Okno dachowe wyklucza montaż tradycyjnych firan i zasłon. Tu potrzebne są inne rozwiązania. Aby zabezpieczyć się przed pobudką o trzeciej nad ranem, szczególnie w lecie, dobrze jest zamontować rolety do okien dachowych lub rolety dzień-noc. W przypadku rolet firmy Velux możemy liczyć na możliwość sterowania nimi za pomocą pilota. Prowadnice zamontowane wzdłuż framugi okiennej odpowiadają za stałe utrzymanie rolety blisko szyby. Przy pomocy rolety można przesłonić całe okno lub tylko jego część.

Okno dachowe – czym zabezpieczyć przed ciepłem

Tutaj rolety niewiele pomogą. Nawet jeśli postawimy na rolety zewnętrzne, to efekt nie będzie zgodny z oczekiwaniami. Aby wpuścić na poddasze światło, a jednocześnie nie dopuścić do niepotrzebnego podniesienia temperatury, najlepsza będzie markiza na okno dachowe. Montuje się ją po zewnętrznej stronie okna. Jej zadaniem jest zatrzymać ciepło promieni słonecznych, zanim dotrze do szyby. Markiza zdolna jest zatrzymać nawet trzy czwarte ciepła, jednocześnie nie powstrzymuje dopływu światła i nie przesłania widoku za oknem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *