Menu

Nowoczesna forma doświetlenia pomieszczenia – świetlik dachowy rurowy

9 lipca 2018 - Okna Dachowe
Nowoczesna forma doświetlenia pomieszczenia – świetlik dachowy rurowy
Nowoczesna forma doświetlenia pomieszczenia – świetlik dachowy rurowy
Oceń wpis!

Nie ma lepszego światła niż światło słoneczne. To właśnie ono jak żadne inne pozwala dostrzegać szczegóły, rozróżniać barwy, ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Jest też, mimo promieniowania UV najbardziej przyjazne oczom.

Światło słoneczne w domu

Za ilość światła słonecznego docierającego do naszych domów odpowiadają okna. Ale nie tylko. Ważna jest także ekspozycja na światło słoneczne, usytuowanie względem stron świata, kondygnacja, oraz naturalne przeszkody np. wysokie drzewa, budynki. Jeśli mieszkamy w blokach, praktycznie na nic nie mamy wpływu. Sytuacja wygląda inaczej w domach jednorodzinnych. Tu już na etapie projektowania zadbać o odpowiednio duży dopływ promieni słonecznych do domu. Sytuacja przedstawia się inaczej, gdy chcemy doświetlić gotowy dom. Tu do wyboru mamy dwie opcje – zamontować dodatkowe okno w ścianie lub w dachu.świetlik rurowy dachowy

Okno w dachu

Okna dachowe montuje się wówczas, gdy sufit nie jest oddzielony od dachu strychem. Innymi słowy, takie okna sprawdzają się najlepiej właśnie na strychach lub poddaszach. Jeśli jednak marzy nam się sufitowe źródło światła w pomieszczeniu, nad którym jest strych lub nawet inne pomieszczenie, nie jesteśmy skazani na niepowodzenie. Tutaj rozwiązaniem jest świetlik dachowy rurowy. Łatwy w montażu, doskonale spełniający swoją funkcję. W zależności od potrzeb można zamontować jeden lub kilka świetlików. Będą doskonałym źródłem światła słonecznego wszędzie tam, gdzie odczuwamy jego brak, szczególnie w pomieszczeniach, w których okna wychodzą na północno-zachodnią stronę.

Warto wiedzieć, że świetlik dachowy rurowy można zamontować wszędzie tam, gdzie odległość od sufitu do dachu nie przekracza 6 metrów. Tak naprawdę daje to bardzo szerokie możliwości manewru, zwłaszcza przy doświetlaniu pomieszczeń na niższych kondygnacjach, nawet w piwnicy.

Dachy płaskie i skośne

W zależności od tego, jaki dach mamy w domu, musimy dobrać odpowiedni rodzaj świetlika. Istnieją świetliki do dachów skośnych (od 15 do 60 stopni) oraz do dachów płaskich. Świetliki do dachów skośnych mają dwa rodzaje rur – sztywną i giętką. Tej drugiej używa się przy małych odległościach między dachem a sufitem. Tunel wyłożony jest wewnątrz powłoką lustrzaną. Dzięki temu nie musimy bać się o straty światła, nawet przy zastosowaniu giętkiego tunelu.

Niezależnie od wybranego modelu świetlika możemy mieć pewność, że dzięki nowoczesnemu wzornictwu świetnie sprawdzi się w każdym domu, a szczelna konstrukcja będzie gwarancją jego bezawaryjnego działania przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *