Menu

Naturalne czy sztuczne – wybieramy oświetlenie strychu

8 sierpnia 2017 - Okna Dachowe
Naturalne czy sztuczne – wybieramy oświetlenie strychu
Naturalne czy sztuczne – wybieramy oświetlenie strychu
5 (100%) 2 votes

Niegdyś traktowane jako miejsce do składowania niepotrzebnych bądź sezonowych rzeczy, dziś stają się coraz modniejszym miejscem na biuro czy pracownię. Strychy – bo o nich mowa – wracają do łask, a mieszkania na poddaszach są znacznie droższe niż na niższych kondygnacjach.

Co takiego jest w strychach, że stały się łakomym kąskiem na rynku nieruchomości? Na ogół brak w nich ścian działowych, więc… wszystko w naszych rękach. Zanim jednak zaczniemy zagospodarowywać strych, musimy pomyśleć o jego doświetleniu, wadą strychów jest bowiem brak okien.

Światło sztuczne

Nic nie stoi na przeszkodzie, by doświetlić strych światłem z żarówek. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest pomyśleć o wielu źródłach światła. Niezależnie od ilości pomieszczeń, trzeba zadbać o równomierne oświetlenie całej doświetlanej powierzchni. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju listwy oświetleniowe, inteligentne systemy oświetleń, światła przypodłogowe oraz wzdłuż wszystkich krawędzi sufitu. W przypadku pomieszczenia, w którym praktycznie brak jest okien, nie należy zdawać się tylko i wyłącznie na oświetlenie centralne, czyli tradycyjny żyrandol na środku sufitu. okno dachoweBardzo szybko okaże się, że takie rozwiązanie jest mało praktyczne i niezdrowe dla oczu. Wybierając żarówki, warto zadbać o to, by emitowały ciepłe, białe światło. Lepiej jest wybrać droższe żarówki renomowanych firm, niż stawiać na tani towar z marketów. Te droższe będą świeciły jaśniej i dłużej.

Światło naturalne

Nie jest tajemnicą, że dla naszych oczu najlepsze jest światło naturalne. Stąd planując zagospodarowanie strychu, trzeba koniecznie przewidzieć miejsce na okno w dachu, a ściślej rzecz ujmując – na okna, gdyż jedno okno nie wystarczy. Nawet w małym pokoju lepiej mieć dwa niezależne okna dachowe niż jedno. Wybierając okno dachowe warto zwrócić uwagę, na jego szczególne parametry. Takie okno musi być naprawdę szczelne, tak by nie tylko wiatr, ale i deszcz nie dostawał się do środka. Powinno być tak skonstruowane, by do pomieszczenia nie wpadał dźwięk deszczu bębniącego o szybę, ponadto szyba powinna być zabezpieczona przed wypadnięciem w przypadku stłuczenia. Ten efekt znany jest z szyb samochodowych – nawet rozbita w drobny mak szyba, pozostaje na swoim miejscu.

Wybierając okna dachowe, nie można się sugerować jedynie ceną. To wydatek na lata, nie możemy ryzykować, że okno po kilku latach straci swoje pierwotne parametry. Lepiej wybrać dobrego, sprawdzonego producenta, niż pozornie zaoszczędzić kilka złotych. Spory wybór okien dachowych można znaleźć na www.velux.pl

Jedna myśl nt. „Naturalne czy sztuczne – wybieramy oświetlenie strychu

Adrian

Okna dachowe to rozwiązanie sporo droższe niż okna szczytowe, ale za to dają sporo światała i wcale nie zmniejszają wartości grzewczych, jak to się zwykło uważać. Na początku miałem wątpliwości, ale na szczęście architekt mnie namówił i nie żałuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *