Menu

Mity na temat okien dachowych

18 września 2017 - Okna Dachowe
Mity na temat okien dachowych
Mity na temat okien dachowych
Oceń wpis!

Urządzenie mieszkania na poddaszu to coraz modniejsze rozwiązanie. Strychy to najczęściej przestronne lokale pozbawione ścianek działowych. Można je zagospodarować według własnych potrzeb. Problemem może być jedynie źródło światła.

Cechą charakterystyczną poddaszy są stosunkowo niskie ściany i wysokie spadziste dachy. Łatwo zauważyć, że tradycyjne okno można zamontować jedynie na poziomie podłogi, co może nawet będzie wyglądało oryginalnie, ale nie zapewni dostatecznej ilości światła dziennego. Dlatego idealne w takiej sytuacji są okna w dachu.

Bezpieczeństwo

Wiele osób obawia się montowania okien w dachu, jako argument podając możliwość stłuczenia się takiego okna i ryzyko wpadnięcia szyby do pomieszczenia. W praktyce taki wypadek nie jest możliwy. Szyby w oknach dachowych są laminowane, co zapobiega przed wpadnięciem ich do środka nawet po stłuczeniu. Jednym słowem – nawet popękana, nadal będzie tkwiła na swoim miejscu, całkiem jak stłuczona szyba samochodowa.

Szczelność

Trudno dociec skąd wziął się pogląd, że okna dachowe nie są szczelne i w czasie deszczu grozi zalanie. Prawda jest taka, że nowoczesne okna dachowe wyposażone są w dodatkową uszczelkę, która nie tylko nie przepuszcza wilgoci. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczelności nie wpuszcza na poddasze również wiatru i hałasu. Stan uszczelek dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, uszczelka powinna być sucha i wolna od grzybów lub pleśni.

Nadmiar światła

Okno dachowe niewątpliwie jest lepszym źródłem światła niż tradycyjne okno pionowe. Dlatego czasem pojawiają się obawy, czy w pomieszczeniu nie będzie zbyt jasno, szczególnie nad ranem, jeśli okno jest po wschodniej stronie. Na nadmiar słońca i towarzyszącego mu ciepła, jest proste rozwiązanie – rolety na okna dachowe. Do wyboru mamy rolety zaciemniające, przyciemniające, rolety dzień – noc oraz zewnętrzne rolety do okien dachowych.

Dostępność okien

Okno dachowe to często okno umieszczone poza zasięgiem ręki. Tu można mieć wątpliwości, jak takie okno otwierać i zamykać, trudno by na środku salon stała drabina do okna. Rozwiązanie jest stosunkowo proste – pilot zdalnego sterowania pozwala na otwieranie i zamykanie okien bez konieczności wstawania z fotela. Drabinka przyda się jedynie w przypadku mycia okien.

Więcej na nowoczesnych rozwiązań w oknach dachowych można przeczytać na www.velux.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *