Menu

Kupujemy okna – jakie parametry są najważniejsze?

28 marca 2018 - Okna PCV
Kupujemy okna – jakie parametry są najważniejsze?
Kupujemy okna – jakie parametry są najważniejsze?
5 (100%) 1 vote

Zakup okien do domu to wyjątkowo ważna decyzja i wcale nie jest taka łatwa jakby się mogło wydawać. Ogromny postęp technologiczny i produkcyjny sprawił, że mamy dzisiaj ogromny wybór– każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba tylko umiejętnie dokonać wyboru/ Jak? Na co zwracać uwagę? Które parametry są najważniejsze? Sprawdźcie sami.

Rodzaje okien

Na rynku mamy trzy rodzaje okien – drewniane, PCV i aluminiowe. Te pierwsze wracają do łask po tym, jak były w okna trzeba inwestować_Peteckimasowo wymieniane na okna „plastikowe”. Okna PCV są tymi najchętniej wybieranymi (https://www.petecki.eu/produkty/okna-pcv/). Cechuje je wysoki komfort użytkowania, duża energooszczędność i izolacja akustyczna. Okna aluminiowe są bardziej wytrzymałe (aluminium jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów), a przy tym lżejsze.

Wydawać by się mogło, że okna są tym produktem, w którym niewiele można poprawić, jeżeli chodzi o ich estetykę i wygląd. A jednak producenci wciąż pracują nad tym, aby były one jak najbardziej nowoczesne i atrakcyjne dla oka. Coraz częściej dochodzi do zwężania profili okiennych, dzięki czemu okna staja się bardziej minimalistyczne i wpuszczają więcej światła do pomieszczenia. Coraz mniej widoczne staje się również skrzydło okienne oraz ujednolicone są wymiary okien – wszystkie okna – bez względu na sposób otwierania – są tego samego kształtu i wymiaru.

Najważniejsze parametry

Wiele osób, robiąc rozeznanie na rynku okien, zastanawia się, co wpływa na cenę okna, skoro w teorii wyglądają one tak samo. Odpowiedź jest prosta – podstawowe parametry, które ostatecznie definiują okno i decyduj o tym, czy w 100% spełnia swoją rolę, czy czegoś mu brakuje. Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę to: a) sposób otwierania okna; b) wielkość okna; c) materiał, z którego jest wykonane (okna drewniane są droższe; d) liczba komór; e) izolacja termiczna – współczynnik przenikania ciepła U (im jego wartość jest niższa, tym okna mają większą izolację termiczną) oraz współczynnik przenikania energii cieplnej g – określa on przepuszczalność energii słonecznej, która pada na szybę, a następnie przedostaje się do wnętrza pomieszczenia. Im wyższy współczynnik g, tym więcej energii przedostaje się do pomieszczenia.

Kupując okna, pamiętajmy o tym, że jest to swego rodzaju inwestycja na lata, dlatego nie powinniśmy w tej kwestii oszczędzać. Im lepszej jakości okna, tym większy komfort ich użytkowania oraz mniejsze rachunki za energię.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *