Menu

Klapy dymowe na ścianach i w dachu – nowe rozwiązanie firmy Velux

28 października 2018 - Inne Okna
Klapy dymowe na ścianach i w dachu – nowe rozwiązanie firmy Velux
Klapy dymowe na ścianach i w dachu – nowe rozwiązanie firmy Velux
5 (100%) 1 vote

Czy klapy dymowe zawsze muszą kojarzyć się z zabudowanym panelem w dachu? Okazuje się, że nie. Nowoczesne klapy dymowe to na przykład okna oddymiające firmy Velux. Od teraz „zwykłe” okno zyskało zupełnie nowe zastosowanie. Względy praktyczne i estetyczne połączono z funkcją zapewnienia bezpieczeństwa w kryzysowej sytuacji.

Okna otwierane automatycznie

Jeśli zdarzy nam się przebywać w zadymionym pomieszczeniu, pierwsza myśl jest dość oczywista: „Trzeba otworzyć okno”. Jeśli okno jest jedno i droga do niego to zaledwie kilka kroków, problem praktycznie nie istnieje. Pojawia się wówczas, gdy okien jest dużo, dostęp do nich utrudniony, znajdują się na różnych kondygnacjach i jedna osoba nie poradzi sobie z ich otwarciem. Z drugiej strony – im szybciej okna zostaną otwarte, tym szybciej problem zadymienia zostanie rozwiązany. Okna oddymiające firmy Velux (zobacz: klapy dymowe producent) to innowacyjne rozwiązanie na rynku budowniczym. Scentralizowane sterowanie elektroniczne pozwala otworzyć jednocześnie wiele okien za pomocą zaledwie jednego przycisku. System sterowania oknami można dodatkowo zintegrować z zewnętrznym alarmem przeciwpożarowym. Czas samoczynnego otwarcia okien to zaledwie jedna minuta.klapy dymowe

Inne zastosowanie okien oddymiających

W nowoczesnych budynkach pożary (bo to one najczęściej są przyczyną zadymienia) zdarzają się nader rzadko. Nie znaczy to, że montowanie okien z systemem oddymiania jest zbędną inwestycją. Pomijając fakt, że w niektórych budynkach instalację takowych okien wymuszają przepisy przeciwpożarowe, można znaleźć praktyczne zastosowanie dla takich okien. Nierzadko zdarza się konieczność przewietrzenia budynku (problemy z klimatyzacją). Można tu wykorzystać system sterowania oknami oddymiającymi i otworzyć jednorazowo wiele okien na ścianach i w dachu. Okna wyposażone są w czujnik deszczu. W praktyce oznacza to, że samoczynnie zamykają się przy najmniejszych opadach atmosferycznych. Jednocześnie w przypadku pożaru czujnik ten zostaje wyłączony, by zapobiec zamknięciu się okien.

Alternatywne zasilanie elektryczne

Okna oddymiające (klapy dymowe) ze sterowaniem elektronicznym należy uznać za system bezpieczny. Często pojawia się pytanie o zasadność montowania takowych okien i ich użyteczność w przypadku awarii zasilania elektrycznego. Producent przewidział taką sytuację i zastosował awaryjne zasilanie akumulatorowe. Podtrzymuje ono pracę systemu przez maksymalnie siedemdziesiąt dwie godziny. Trzy doby to dostatecznie dużo, by zewnętrzna awaria została usunięta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *