Menu

Dom pasywny – spełnienie marzeń

6 lipca 2018 - Bez kategorii
Dom pasywny – spełnienie marzeń
Dom pasywny – spełnienie marzeń
Oceń wpis!

Domy jednorodzinne mają wiele zalet, ale mają również kilka wad. Jedną z nich są z pewności koszty związane z mediami, a zwłaszcza z ogrzewaniem. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na instalację elektryczną czy gazową, rachunki zimą zawsze będą nieprzyjemnym zaskoczeniem. Oczywiście w domu można wybudować kominek, ale takie rozwiązanie również ma swoje minusy. Poza tym rzadko kiedy po ciężkim dniu mamy ochotę rąbać drewno czy znosić węgiel z piwnicy. Czyż nie byłoby pięknie, gdyby dom magazynował ciepło w trakcie słonecznej pogody, albo latem, kiedy temperatury rosną? Albo w ogóle – brał je z powietrza?

 

Dom przyjazny środowisku i portfelowi

okna w domu pasywnym

 

Taka koncepcja brzmi jak science fiction, ale w końcu literatura fantastyczno-naukowa to doskonałe źródło inspiracji! Dom, który opisaliśmy we wstępie, już istnieje i fachowo nazywa się domem pasywnym. Twórcą prototypu domu pasywnego jest niemiecki fizyk dr Wolfgang Feist, który opracował projekt domu energooszczędnego i ekologicznego. Jak można się domyślić, tego rodzaju budynek gromadzi ciepło pochodzące z różnych źródeł odnawialnych, takich jak słońce, grunt, a nawet ciepło wydzielane przez domowników! Nie pozwala mu jednak uciekać na zewnątrz. To sprawia, że decydując się na budowę domu pasywnego, możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nie wspominając już o tym, że domy pasywne są przyjazne środowisku naturalnemu. Żeby jednak domy spełniały normy pasywności, muszą być wyposażone w kilka bardzo ważnych elementów. Kluczowym wyposażeniem domu pasywnego są na przykład okna.

 

Okna w domu pasywnym – co trzeba wiedzieć

 

Jak powszechnie wiadomo, to właśnie przez okna dom najszybciej się nagrzewa i najszybciej traci ciepło. Wystarczy nie zasłonić szyb latem, lub zostawić je zasłonięte zimą, żeby znacząco wpłynąć na temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego okna w domu pasywnym powinny spełniać odpowiednie normy. Gdzie szukać okien, które zagwarantują nam, że nasz dom naprawdę będzie pasywny? Oczywiście u zaufanych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty – w Polsce jest to certyfikat dla budownictwa pasywnego w regionach o zimnym klimacie. Takim oknem w swojej kolekcji może pochwalić się na przykład firma Velux. Okno GGU 008230 zostało wyposażony w pakiet trójszybowy, a współczynnik Uw całego okna dachowego, czyli współczynnik pokazujący ciepłoprzepuszczalność stolarki, wynosi 0,51 W/(m2K) (EN ISO 12567-2), co jest przy okazji najlepszym wynikiem na rynku. Okno pasywne Velux zasilane jest energią słoneczną, a żeby podnieść jego skuteczność, można zamontować na nim specjalne markizy lub rolety.

 

Oczywiście zarówno okna, jak i cała budowa domu pasywnego jest nieco droższa, niż w przypadku normalnego budynku, ale warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także zrobić dokładną prognozę potencjalnych kosztów ogrzewania. Może się wtedy okazać, że dodatkowa suma, którą będziemy musieli zainwestować w budowę, nie będzie wydatkiem, tylko inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *