Menu

Czym się kierować wybierając wyłaz dachowy?

10 stycznia 2018 - Okna Dachowe
Czym się kierować wybierając wyłaz dachowy?
Czym się kierować wybierając wyłaz dachowy?
5 (100%) 1 vote

Wyłaz pozwala na bezpieczne i sprawne wydostanie się na dach. Tym właśnie różni się od klasycznego okna dachowego, które można jedynie uchylić lub otworzyć, nie mając gwarancji komfortu przy próbie wyjścia przez nie. Poszczególne modele wyłazów różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia budynku. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Na rynku można spotkać się z dwoma głównymi rodzajami wyłazów – do pomieszczeń nieużytkowych oraz użytkowych. Drugie z nich cechują się większą energooszczędnością, a co więcej – posiadają specjalną powłokę samoczyszczącą i wymagają dokupienia paroprzepuszczalnego kołnierza pozwalającego na zredukowanie strat w energii niezbędnej do ogrzania wnętrza. W pomieszczeniach nieużytkowych nie ma konieczności montowania wyłazu z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Najczęściej uchylają się one w sposób klapowy lub uchylny – na prawy lub lewy bok. Szyba jest tutaj hartowana, dzięki czemu nie ulegnie uszkodzeniu na skutek gradu. Znajdujący się tutaj ogranicznik otwierania chroni przed przypadkowym zatrzaśnięciem okna. Na uwagę zasługuje również specjalny uchwyt, który gdyby zaszła konieczność przewietrzenia zadaszonego pomieszczenia, zablokuje skrzydło i nie pozwoli na jego zamknięcie. Bezproblemowe wyjścia na fach i ochronę stolarki gwarantuje natomiast listwa kominiarska.

Różnica współczynnika przenikalności cieplnej wyłazu do budynku użytkowego jest ponad dwa razy niższa niż  przypadku wyłazów w budynkach nieużytkowych i wynosi ona 1,4 W/m2K. Oprócz tego, by izolacja wewnątrz ogrzewanego budynku była możliwie jak najlepsza, w czasie montażu stosuje się kołnierz paroprzepuszczalny, który łączy się z membraną dachową. Jeśli chodzi o sposób otwierania, to najczęściej do czynienia mamy z odmianą klapowo – wysokoosiową.

Szyby w wyłazach pokrywa najczęściej powłoka samoczyszcząca. Za sprawą cienkiej warstwy pokrywającej szybę zewnętrzną, na skutek wilgoci i promieniowania UV zanieczyszczenia są rozkładane i spływają w dół pod wpływem grawitacji. W czasie deszczu woda nie gromadzi się tutaj w formie kropel, lecz rozlewa po szkle równomierną warstwą i spływa, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania nieestetycznych zacieków.

Wyłaz dachowy do dachów płaskich znajdziemy między innymi w ofercie marki Velux.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *