Menu

Czym są świetliki dachowe?

29 sierpnia 2017 - Okna Dachowe
Czym są świetliki dachowe?
Czym są świetliki dachowe?
Oceń wpis!

Światło naturalne jest zarazem najzdrowsze, jak i najtańsze. Niestety, często w pomieszczeniach takich, jak łazienka czy garderoba nie mamy możliwości zamontowania okien. Z pomocą przychodzą nam wówczas świetliki dachowe. W jaki sposób działają i jak powinno się je montować?

Zastosowanie świetlików dachowych

Świetliki dachowe mają uniwersalne zastosowanie – z ich pomocą możemy doświetlać wszystkie pokoje, które tego wymagają. Montuje się je we wspominanych już łazienkach i garderobach, kuchniach, korytarzach, klatkach schodowych, piwnicach, garażach czy pomieszczeniach biurowych. Wyróżnia się jednak pomieszczenia, gdzie tego typu rozwiązania mogą się okazać szczególnie skuteczne. Jak wiadomo, nawet najlepszej jakości sztuczne światło nie zastąpi zalet, które posiada światło naturalne – skutecznie zmniejsza ono poczucie senności i poprawia samopoczucie. W związku z tym, świetliki dachowe bardzo często montuje się w salach lekcyjnych, pracowniach komputerowych, czytelniach oraz bibliotekach, czyli wszędzie tam, gdzie praca wymaga precyzji i dużej sprawności psychofizycznej.

Jak działają świetliki dachowe?

Na połaci dachu montowany jest okrągły otwór, w którym instaluje się kopułę, która przez cylindryczny tunel doprowadza naturalne światło do wnętrza. Produkuje się go z materiału refleksyjnego charakteryzującego się zwiększonym współczynnikiem odbicia. Światło przenoszone jest na matowy albo pryzmatowy rozpraszacz, co sprawia, że pomieszczenie staje się równomiernie oświetlone. Świetlik dachowy świetnie sprawdzi się także w nocy – montując w nim oprawę oświetleniową, wykorzystywać możemy go w roli lampy.

Montaż świetlików dachowych

Kopułę świetlika dachowego montować powinno się na najbardziej nasłonecznionej części dachu, unikając miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiedzkie budynki. Rura światłonośna powinna być jak najbardziej naciągnięta, a jej droga – jak najkrótsza i jednocześnie najprostsza tak, by była w stanie przepuszczać maksymalną ilość światła. Przed montażem świetlika należy możliwie jak najprecyzyjniej określić miejsce jego wykonania. Gdy poszycie pokryte jest dachówkami lub blachą falistą, należy zastosować w tym miejscu kołnierz ołowiany. Kolejny etap to zamontowanie elastycznej rury światłonośnej, w której ewentualnie mocuje się dodatkowy opór oprawy oświetleniowej, a następnie podłącza się ją do instalacji elektrycznej.

Bogatą ofertę świetlików posiada producent okien dachowych Velux.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *