Menu

Budownictwo i okna pasywne, czyli jak płacić mniej za ogrzewanie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym

8 grudnia 2017 - Inne Okna, Okna PCV
Budownictwo i okna pasywne, czyli jak płacić mniej za ogrzewanie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym
Budownictwo i okna pasywne, czyli jak płacić mniej za ogrzewanie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym
5 (100%) 1 vote

Bardzo wielu przeciwników domów jednorodzinnych jako główny powód swojej niechęci podaje wysokie koszty utrzymania takiego budynku. To prawda, w przypadku domów jednorodzinnych, opłaty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe, niż te, które regulują właściciele lub wynajmujący mieszkania w blokach, ale zanim całkowicie zaszufladkujemy dom jednorodzinny jako nieopłacalną inwestycję, warto zapoznać się z różnymi technologiami, które w przyszłości pozwolą nam sporo zaoszczędzić!

 

Okna pasywne i energooszczędne

 

Można powiedzieć, że pasywne okna to inwestycja. Zła wiadomość jest taka, że ich koszt jest wyższy, niż w przypadku zakupu normalnych okien. Dobra wiadomość? Dzięki nim możemy sporo zaoszczędzić! Pasywne okna oraz okna energooszczędne zostały stworzone z myślą o tak zwanym budownictwie pasywnym. Nowoczesne technologie, które wykorzystuje ten rodzaj architektury, z pewnością przypadną do gustu osobom oszczędnym, którym przy okazji leży na sercu dobro środowiska naturalnego. Specjalna konstrukcja okien pasywnych sprawia, że, w dużym uproszczeniu, działają one jak dodatkowe źródło ciepła. Okna pasywne są całkowicie szczelne, a potrójne szyby pokryte specjalną powłoką termoizolacyjną dodatkowo zapobiegają obniżeniu temperatury. Kupując tego rodzaju okna, powinniśmy bezwględnie zwracać uwagę na certyfikat, który potwierdzi energooszczędność okien. W innym przypadku istnieje spora szansa, że kupimy zwykłe okna, ale w niezwykłej cenie. Sprawdzonym dystrybutorem okien pasywnych na polskim rynku jest  między innymi firma Velux.

 

Budownictwo pasywne w skrócie

 

Okna pasywne to tylko jedno z rozwiązań, które możemy zastosować w budynku. Jeżeli interesuje Was budowa domu jednorodzinnego od podstaw, warto zapoznać się z terminem „budownictwo pasywne” w ogóle. W przypadku budynków pasywnych stosuje się rozwiązania konstrukcyjne, które sprawiają, że dom staje się energooszczędny. Brzmi to kuriozalnie, ale praktyka potwierdza poprawność takiego opisu! Projektanci domów pasywnych zredukowali do minimum wszystkie czynniki, które wpływają na zwiększone zużycie energii, dzięki czemu w takich budynkach nie stosuje się nawet tradycyjnych dla domów jednorodzinnych systemów grzewczych. Takie rozwiązanie to nie tylko duże oszczędności finansowe oraz ukłon w stronę ekosystemu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich!

 

Na zakończenie warto wspomnieć, że okna pasywne można montować również w tradycyjnych mieszkaniach i domach, zwłaszcza. Pamiętajmy, że 25% całego ciepła ucieka z budynku przez nie do końca szczelne okna i drzwi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *